Niektórzy mówią, że zostanie matką lub ojcem to pestka, a najtrudniejszą sztuką jest dopiero… wychowanie potomka. Jak zadbać o dobro naszego dziecka i o to, żeby wyrosło na dobrego człowieka? Czy można się tego nauczyć?
Dziecko jest wartością samą w sobie, a jak to bywa ze wszystkim, co jest w życiu najcenniejsze, wymaga ono naszej uwagi, pomocy, pracy, poświęceń. Choć nie istnieje coś takiego jak recepta na idealne wychowanie młodego człowieka, to specjaliści – psychologowie, psychoterapeuci i pedagodzy dziecięcy – mogą wyróżnić kroki i metody, które z pewnością ułatwią nam te trudne zadanie.
Słuchaj
Najbardziej podstawowym wymogiem jest… komunikacja. Musimy pamiętać, że proces ten jest dwustronny. Prawidłowe komunikowanie się to wymiana informacji, a nie jednostronne ich kierowanie. Innymi słowy: dziecko ma słuchać, tego, co do niego mówimy i wiedzieć, czego od niego oczekujemy, ale również to my musimy słuchać tego, co dziecko mówi do nas i wiedzieć, jakie są jego oczekiwania. Jeżeli młody człowiek będzie wiedział, że jego prośby i problemy zostaną przez nas wysłuchane, to nie będzie bał się nam o nich mówić.
Rozmawiaj
Umiejętność rozmawiania z dzieckiem jest o wiele trudniejszą sztuką, niż wskazują na to pozory. W końcu ilu rodziców ma duży problem z tym że nie wiedzą, co dzieje się w życiu ich dzieci, bo te nie chcą im tego zdradzić? Ile jest sytuacji, w których to młody człowiek wpada w kłopoty, złe nawyki, towarzystwo, a rodzic nic o tym nie wie?
Problemom tym może zapobiec nie tylko opisywana umiejętność słuchania, ale również rozmowa. Jeżeli dziecko wie, że może być wysłuchane, to chętniej zwierzy nam się ze swoich problemów. Oprócz tego musi jednak być spokojne, że nawet w wypadku popełnienia błędu, rodzic będzie potrafił doradzić mu, jak sobie z tym kłopotem poradzić, a nie tylko i wyłącznie ukarze. To właśnie na tym polega skuteczna rozmowa – na słuchaniu, mówieniu o tym, czego oczekujemy, ale również oferowaniu pomocy i rad nawet w chwili, kiedy problem rodzi się z winy dziecka. Niech rozmowa w takiej sytuacji nie będzie wyłącznie wymianą zdań i sposobem na poinformowanie o szlabanie! Niech będzie wsparciem, nawet jeżeli, nie jest to łatwe.
Zrozum
To właśnie dlatego Prywatne Centrum Psychologiczno-Terapeutyczne „Tęcza” postanowiło ruszyć z cyklem szkoleń „Rozmawiaj, Słuchaj, Zrozum”, które są skierowane do rodziców i wychowawców. Prowadząca je, doświadczona psycholog dziecięca –mgr Wioletta Górska – wyjaśni wiele zagadnień dotyczących wychowania najmłodszych.
Jak skutecznie motywować dziecko? Jak uczyć młodego człowieka samodzielności już od pierwszych lat jego życia? Jak rozmawiać z dzieckiem, żeby nas słuchało i chciało być przez nas słuchanym? Jak nagradzać i karać dzieci? Czego najmłodsi oczekują od nas? Czego potrzebują? To tylko część pytań, na które prowadząca odpowie już 20 września 2015 r. w Krakowie. Wtedy to właśnie odbędzie się pierwszy cykl opisywanych szkoleń.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Centrum „Tęcza”: www.teczacpt.pl lub na fan page Wolność to stan umysłu
NIESPODZIANKA DLA CZYTELNIKÓW
Spodobał Ci się temat szkolenia? Chciałabyś wziąć w nim udział ?
Jeśli tak to świetnie mam do rozdania dla czytelników bloga Niezłe Ziółko wejściówki.
Jedna jak wiecie, była do wygrania w konkursie fotograficznym „Ugryź marchefkę, zadbaj o najmłodszych” a drugą możesz wygrać właśnie teraz odpowiadając na proste pytanie:
Dlaczego do Ciebie miałaby trafić wejściówka na szkolenie
„Słuchaj, Rozmawiaj,Zrozum” ?
Zasady:
1) Będzie mi miło, jeśli polubicie sponsora „Wolność to stan Umysłu”
2) Odpowiedź na pytanie „Dlaczego do Ciebie miałaby trafić wejściówka na szkolenie „Słuchaj, Rozmawiaj, Zrozum” ?
3) Na wasze odpowiedzi, czekam do 17 września do godziny 20:00. (tutaj w komentarzach na blogu)
4) Zwycięzcę wyłowie spośród najciekawszych, kreatywnych odpowiedzi dnia 17 września do godziny 21:00
POWODZENIA!
Wejściówka na szkolenie trafia do Pani Nesa za odpowiedź:
“Podwójną mamą jestem od ponad 5 lat. Przez ten czas, dzięki dzieciom, wiele się o sobie dowiedziałam, poszerzyłam horyzonty, te emocjonalne i intelektualne, do tego odkryłam granice swoich możliwości i zdiagnozowałam, które umiejętności jakoś się toczą, a które leżą zarośnięte perzem. W naszej codzienności boleśnie się przekonuję, że „słuchaj, rozmawiaj, zrozum” wciąż przegrywa z „mów, rozkazuj, wymagaj”. Chcę to zmienić, sama raczej nie dam rady. A moje dzieci zasługują na to, by być wysłuchane.”
Z przykrością informuje,że osoba wytypowana nie zgłosiła się po odbiór nagrody,dlatego szczęśliwy bilet do rodzicielskiej bliskości trafia do Pani Anny Kozioł! Gratulacje :*
Odpowiedź:
Dlaczego chciałabym wygrać taką wejściówkę , ponieważ warto dowiedzieć się od kogoś wykwalifikowanego jak w prawidłowy sposób uczyć dziecko słuchać siebie , uczyć rozmowy jest to bardzo ważne dla naszego maluszka , ponieważ od najmłodszych jego lat uczymy go cały czas czegoś , staramy się uczyć swojego dziecka aby w swoim życiu potrafił jak najlepiej zachowywać się w każdej sytuacji życiowej . Rozmowa dziecka z rodzicami jest bardzo ważnym elementem , nasze dziecko musi wiedzieć i czuć ,że zawsze może na nas liczyć , o wszystkim nam powiedzieć ,że zawsze go wysłuchamy . A podszkolenie swoich umiejętności zawsze wpłynie pozytywnie na rozwój i kreatywność naszego maluszka .
Bardzo proszę o kontakt w wiadomości prywatnej jutro do godziny 12 tej.Jeśli Pani nie zgłosi się będę zmuszona wybrać inną osobę z pośród nadesłanych zgłoszeń. Gratuluje wygranej :*
14 komentarzy
Uważam, że takie spotkania są rewelacyjną formą nauki dla rodziców. Tak, rodzicielstwa trzeba się nauczyć. Zazdroszczę, że będziecie się szkolić w Krakowie a nie np. Warszawie 🙂
O jaki przyjemny warsztat i to w moim Krakowie :-D. Z chęcią bym się wybrała.
Zapytałam się, więc synka:
– Rudziu, co ode mnie oczekujesz?
– Bojówek! (borówek)
Co ja zrobię, gdy już ich zabraknie w sklepie? 😀
Często brak mi cierpliwości, jednakowoż o wiele częściej staram się z córka rozmawiać! To bardzo ważne, by wiedziała juz od początku, że zawsze i w każdej sytuacji może do mnie przyjść i bez stresu mi o wszystkim powiedzieć 🙂
Trzeba na to zwracać uwagę i uświadamiać rodzicom takie rzeczy. Bardzo często obserwuję na placach zabaw, jak dzieci przybiegają do rodziców, chcą im coś opowiedzieć, czymś się podzielić a rodzic przytakuje nawet nie odrywając wzroku od smartfona (swoją drogą to jakaś zmora naszych czasów te smartfony). Ciekawe czy dorosłym podoba się, jak mówią coś do innych a tamci nawet kontaktu wzrokowego nie nawiążą…
w dziesiejszych czasach właśnie jest duży problem ze słuchaniem ze zrozumieniem. Mówimy, mówimy, ktoś przytakuje ale tak naprawdę nie rozumie o co nam chodzi, nie stara się odnaleźć w naszej sytuacji. Najbardziej przykre jest to właśnie w relacjach rodzic dziecko
Hmm … Dlaczego chcialabym wygrac taka wejsciowke ? Jestem mloda mama nie mam skonczonych 21 lat . Chcialabym nauczyc sie nauczyc w przyszlosci ze swoim dzieckiem , potrafic odpwiedziec na wszystko co tylko bedzie chcialo a przedewszystkim zrozumiec . Mam nadzieje , ze jesli wygram to z Wami uda mi sie zrozumiec moje dzieciatko wtedy kiedy bedzie tego najbardziej potrzebowac 😉
Dlaczego wlasnie ja powinnam otrzymac ta wejsciowke? Odpowiedz jest prosta! Jako mloda mama 4-letniej lobuziary czesto zadaje sobie pytanie: Jak mowiono do mnie gdy ja bylam dzieckiem, a czego oczekiwalam? Coraz ciezej mi na to odpowiedziec, dlatego potrzebuje malej powtorki: Jak skutecznie rozmawiac ze swoim dzieckiem!
Mam dwie córki, starsza chodzi już do szkoły, często rozmawiamy 🙂 nie pytam jej “jak było w szkole?” bo zawsze odpowie, ze fajnie, jeśli chcę konkretów to stawiam jasne pytanie np. co dziś rysowałaś? o czym Pani opowiadała? z kim siedziałaś przy obiadku? Wtedy jestem w stanie dowiedzieć się o wiele więcej 🙂
Dobry i ważny wpis, wielu rodziców skupia się na ubieraniu, karmieniu i edukacji dzieci, a zapominają o rozmowie, która tworzy prawdziwą i silną więź. Prawdziwe wychowanie właśnie w rozmowie powinno mieć miejsce (oczywiście zaraz po własnym przykładzie). Jeśli dziecko będzie miało zaufanie do rodziców, będzie wiedziało, że może porozmawiać dosłownie na każdy temat w granicach rozsądku, to zminimalizuje się prawdopodobieństwo zejścia na złą drogę 🙂
Dlaczego chciałabym wygrać taką wejściówkę , ponieważ warto dowiedzieć się od kogoś wykwalifikowanego jak w prawidłowy sposób uczyć dziecko słuchać siebie , uczyć rozmowy jest to bardzo ważne dla naszego maluszka , ponieważ od najmłodszych jego lat uczymy go cały czas czegoś , staramy się uczyć swojego dziecka aby w swoim życiu potrafił jak najlepiej zachowywać się w każdej sytuacji życiowej . Rozmowa dziecka z rodzicami jest bardzo ważnym elementem , nasze dziecko musi wiedzieć i czuć ,że zawsze może na nas liczyć , o wszystkim nam powiedzieć ,że zawsze go wysłuchamy . A podszkolenie swoich umiejętności zawsze wpłynie pozytywnie na rozwój i kreatywność naszego maluszka .
Bardzo proszę o kontakt w wiadomości prywatnej 🙂
Podwójną mamą jestem od ponad 5 lat. Przez ten czas, dzięki dzieciom, wiele się o sobie dowiedziałam, poszerzyłam horyzonty, te emocjonalne i intelektualne, do tego odkryłam granice swoich możliwości i zdiagnozowałam, które umiejętności jakoś się toczą, a które leżą zarośnięte perzem. W naszej codzienności boleśnie się przekonuję, że “słuchaj, rozmawiaj, zrozum” wciąż przegrywa z “mów, rozkazuj, wymagaj”. Chcę to zmienić, sama raczej nie dam rady. A moje dzieci zasługują na to, by być wysłuchane.
Witam 🙂 Bardzo proszę o kontakt, w sprawie wejściówki na szkolenie 🙂
Niezwykle ciekawy artykuł i daje wiele do myślenia. Świetnie piszesz o ważnych rzeczach. Pozdrawiam!