Słyszeliście kiedyś o nauce pływania dla niemowląt ?
Jest to teraz dosyć popularne wśród rodziców. Ostatnio właśnie pomyślałam sobie,że skoro wróciliśmy do Polski i Martynka chodzi na zajęcia plastyczno-muzyczne i mamy możliwości to może ponownie zapisze Martynkę na zajęcia na basen. Martynka kończąc trzy miesiące uczęszczała na zajęcia “Żółwików” (Kraków) były to zajęcia ogólnorozwojowe w basenie dla dziecka i rodzica. Bardzo fajna sprawa i dająca dużo przyjemności nie tylko dla dziecka,ale także relaks dla Mamy lub Taty. Zajęcia dla niemowlaków odbywają się już od kilkunastu lat wstecz,pamiętam jeszcze jak moja obecnie jedenastoletnia siostra chodziła na takie zajęcia w okresie niemowlęcym.
Kiedy można zabrać dziecko na zajęcia na basen ?
Zajęcia z dzieckiem na basenie można rozpocząć w wieku 6-8 tygodni życia, kiedy ma ono jeszcze zakodowane odruchy z życia płodowego: nie lęka się wody i nie otwiera ust kiedy się zanurza.Byłam pod wrażeniem jak na pierwszych zajęciach pod okiem instruktora Martynka zanurkowała.
Jak wyglądają pierwsze lekcja?
Pierwsze lekcje to zabawa w wodzie rodziców z dziećmi, a przede wszystkim nauka jak postępować z maluszkiem. Jak trzymać maluszka i jak nie zrazić go do wody. Im mniejsze dziecko, tym łatwiej oswaja się z wodą. Moja Martynka była zachwycona,zajęcia dla niemowlaków trwały 30 minut. Teraz Martynka zapisując się na zajęcia byłaby w grupie wiekowej powyżej jednego roku,więc zajęcia są dłuższe o 10 minut łącznie (40 minut).
Zalety systematycznego pływania niemowlęcia na basenie:
- Pływalnie jest świetną zabawą i sprawa wiele radości.
- Umacnia więź między rodzicem a dzieckiem.
- Wzmacnia odporność niemowlęcia na choroby.
- Dziecko nabiera pewności siebie, odwagi oraz prawidłowo rozwija swoją sylwetkę.
- Wspiera proces rehabilitacji u dzieci z problemami układu stawowego, kręgosłupem.
- Niemowlę oswaja się z wodą, oraz doskonali umiejętność pływania.
Jak wszystko ma to też swoje wady :
- Możliwość zarażenia bakteryjnego, grzybiczego lub wirusowego od innych dzieci i rodziców przebywających na basenie.
- Przeziębienia, zapalenia uszu.
- Podrażnienia skóry wywołane zawartością chloru w wodzie.
- Zachłyśnięcie się maluszka wodą .
- Nabycie strachu przed wodą.
Ze względu na zagrożenia jakie za sobą niosą wizyty na basenach, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego miejsca, spokój i opanowanie rodziców, wytrwałość i cierpliwość oraz dużo chęci. W większych miastach prowadzone są zajęcia dla niemowląt przez instruktorów z doświadczeniem i odpowiednim przygotowaniem. Są baseny specjalnie do tego celu przystosowane, w których przed każdymi zajęciami wymieniana jest woda, która następnie jest podgrzewana do temperatury odpowiedniej dla wieku maleństwa. Należy zwrócić uwagę czy woda jest chlorowana czy też ozonowana. Chlor może powodować uczulenie oraz podrażnienia delikatnej skóry niemowlaka, natomiast w drugim przypadku często woda jest niewystarczająco ozonowana i może istnieć większe ryzyko zakażenia pasożytami lub bakteriami dróg moczowo-płciowych.
Nauka pływania dla niemowląt
Naukę pływania warto rozpocząć już od pierwszych dni życia, bardzo miło wspominam wizyty na basenie. Jak tylko podejmę decyzje,że wracamy na zajęcia pływania,na pewno podzielę się moimi spostrzeżeniami.
A Ty uczęszczasz na basen z dzieckiem ? Co myślisz o zajęciach nauki pływania dla dzieci ?
4 komentarze
Jak wiesz my również bierzemy udział w takich zajęciach. Kurs nauki pływania dla niemowląt na jaki zapisaliśmy się, na pierwszym poziomie to 13 lekcji. Jesteśmy zachwyceni Niny postępami. Pomimo zagrożeń, żadnego nie doświadczyliśmy 🙂
Super,my jak chodziliśmy też byłam bardzo zadowolona 🙂 Czas na powrót na zajęcia 🙂
A miałam właśnie powołać się w komentarzu na Twoje doświadczenia… Godne naśladowania – a poczynania można zobaczyć na blogu 🙂 To najlepszy dowód że warto brać dziecko na basen !
Nie uczęszczałam z synkiem na zajęcia na basenie, ale moim zdaniem to jest bardzo dobry pomysł. Nie wiem nawet czy u nas są zajęcia dla takich maluchów.