Czym skorupka za młodu…
W styczniu obchodzimy dwa bardzo ważne święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Na co dzień uczymy dziecko szacunku do starszych, więc już od najmłodszych lat warto też uświadamiać, jak wiele radości mogą sprawić swoim dziadkom z tej okazji! Te święta są też idealnym pretekstem, by zachęcić malucha do wspólnego odkrywania historii rodziny i własnej tożsamości.
Kiedy po raz pierwszy świętowano Dzień Babci i Dzień Dziadka?
Tradycja obchodzenia tych świąt nie jest długa. Jeszcze nasi dziadkowie nie mieli okazji świętować 21 i 22 stycznia! Dzień Babci i Dzień Dziadka zapoczątkowano w roku 1965 w Poznaniu. 21 stycznia występowała tam Mieczysława Ćwiklińska, sławna postać polskiego teatru i kina. Tego dnia przypadały też jej osiemdziesiąte piąte urodziny, a w spektaklu grała rolę babci. Redakcja “Expressu Poznańskiego” postanowiła przygotować dla artystki tort i tym samym po raz pierwszy obchodzono nowe święto: Dzień Babci.
Pomysł na prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka
Najwyższy czas pomyśleć o upominkach dla ukochanych babć i dziadków z okazji ich święta! Jeśli zależy Wam na oryginalnym podarunku, ale nie wiecie jeszcze, czym ich obdarować, możecie zainspirować się moimi propozycjami! Postanowiłam zebrać w jednym miejscu wszystkie nasze pomysły na prezent dla babci i dziadka.
Najcenniejszy podarunek: czas…
Ten prezent, choć nic nie kosztuje, jest najcenniejszy! Nie ma przecież nic piękniejszego niż wspólnie spędzony czas. W dzisiejszym zabieganym świecie doskonale wiem, że nic tak nie ucieszy babci i dziadka, jak Wasza obecność i czas spędzony razem. Znajdź chwilę, by wypić z nimi ciepłą herbatę i porozmawiać. Wspólne popołudnie na pewno sprawi, że będą bardzo szczęśliwi! Odwiedziny będą najlepszym pomysłem na ten dzień, ale nie wypada przecież przyjść z pustymi rękoma! Wybrałam więc kilka propozycji na wyjątkowe prezenty dla Babci i Dziadka.
Przywołaj wspomnienia i poznaj rodzinną historię
Czas, by Twoje dziecko poznało historię Waszej rodziny! Pewnie nawet Ty nie znasz wszystkich wujków, cioć czy kuzynów. Nasze babcie i dziadkowie to przecież najlepsze źródło do poznania rodzinnych opowieści. Z pomocą z pewnością przyjdą Wam albumy Opowiedz mi Babciu i Opowiedz mi dziadku.
Opowiedz mi babciu, Opowiedz mi dziadku…
To wyjątkowe księgi do zapisywania wspomnień. Babcia i Dziadek, samodzielnie lub z Waszą pomocą, będą mogli wypełniać poszczególne strony, odpowiadając na szereg pytań. Dzięki temu dowiecie się np. kim chcieli być, kiedy byli mali, jacy byli ich rodzice i dziadkowie, gdzie się bawili, kiedy się poznali, czego razem doświadczyli, jak zapamiętali ważne wydarzenia historyczne czy co według nich zmieniło się od czasów ich młodości… Załączone rysunki i fotografie pomogą przywołać wspomnienia. Myślę, że te albumy to piękny prezent dla babci i dziadka, którzy lubią wspominać młodość, przeszłość i ludzi, których już nie ma.
Zagraj w grę planszową “Jak to było wtedy?” i wygraj wspólnie spędzony czas, rodzinne wspomnienia i niezwykłe więzi!
Mam jeszcze jedną propozycję! Wspólny czas możecie wykorzystać na grę „Jak to było wtedy?” Tak naprawdę nie chodzi w niej o to, by wygrać. Rozgrywka polega na odkrywaniu i dzieleniu się rodzinnymi opowieściami w bardzo przyjaznej atmosferze.
Zasady są bardzo proste!
W grze może uczestniczyć od 2 do 12 osób, od szóstego roku życia. Na początek każdy z graczy dostaje po pięć kart z obrazkami. Wybiera jedną i opowiada, z czym ona mu się kojarzy, przytaczając swoją historię z życia. Według zasad gry, w zależności od ilości grających osób, jeden gracz opowiada maksymalnie trzy opowieści. Gdy już wszyscy skończą opowiadać, następuje właściwa rozgrywka, czyli seria pytań. Mamy dwa rodzaje pytań: osobiste i pytania przechodnie (pytania te przechodzą na kolejnych graczy, gdy poprzednia osoba nie udzieliła prawidłowej odpowiedzi, lub gdy odpowiedzi jest więcej niż jedna). Każdy gracz, który odpowie prawidłowo, przesuwa się do przodu swoim pionkiem na planszy. Kto pierwszy dotrze do mety ten wygrywa. Gra trwa około 45-90 minut. Pudełko zawiera dużą planszę, karty z retro zdjęciami, karty z pytaniami i 12 drewnianych pionków.
To nie tradycyjna planszówka…
Gra „Jak to było wtedy” ma same zalety, choć różni się od tradycyjnych planszówek. Ma magiczną moc łączenia pokoleń! Dodatkowo pomaga wyćwiczyć koncentrację, pamięć i cierpliwość, a także rozwija umiejętność słuchania drugiego człowieka, bo żeby zapamiętać wszystkie historię, trzeba się skoncentrować na tym, co mówią inni. Uważam, że gra “Jak to wtedy było?” jest idealnym pretekstem do wspólnego spędzania czasu bez użycia smartfonów, tabletów czy komputerów oraz do podróży do wyjątkowych, rodzinnych wspomnień. Zdecydowanie polecam i rekomenduję jako prezent dla babć i dziadków!
Czas, który spędzicie wspólnie to najlepszy prezent dla babci i dziadka! To także podarunek od serca, o którym warto pamiętać też na co dzień, czyż nie? Jaki jest Twój pomysł na tegoroczny Dzień Babci i Dzień Dziadka?
Dziękuję Ci za przeczytanie tego wpisu – spędziłam chwilę czasu, tworząc go dla Ciebie.
Będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie znak! 🙂
- Nie zapomnij zostawić po sobie komentarza – Twoje wnioski, przemyślenia i uwagi są dla mnie niezwykle cenne.
- Śledź nas na instagramie – to tam znajdziesz drobiazgi z naszego codziennego życia uwiecznione na zdjęciach.
- Śledź nas na facebooku – to właśnie tam można być z nami w pełnym kontakcie, to właśnie na facebooku znajdziecie zdjęcia, filmy, zapowiedzi nowych wpisów i przemyślenia z naszego codziennego życia.
- Podziel się linkiem do tego wpisu – jeśli to, co napisałam jest dla Ciebie pomocne, interesujące lub poruszające, daj znać o nim znajomych i prześlij go dalej. Będzie to dla mnie znakomita nagroda za mój poświęcony czas.
8 komentarzy
Świetna gra! 🙂
Świetny pomysł:)
super wpis 🙂
Fajne propozycje
wow, super sprawa !
planszówka wygrywa <3
świetne!
Wygląda to na interesującą “grę” różniącą się od większości planszówek – ciekawe jak rozgrywka przebiega w praktyce 🙂