Znacie już rodzinkę Pucia? Ich historii nie mogło zabraknąć w naszej domowej biblioteczce!
To cykl książek, wspierających rozwój mowy u dzieci. Przystępna forma zachęca do nauki. Pod przykrywką ciekawej opowieści, znajduje się cała masa ćwiczeń, które korzystnie wpływają na naukę mówienia.
“Pucio na wakacjach” to książeczka logopedyczna, która może stać się świetnym pretekstem do wspominania lata i rozmów o wakacyjnych zabawach. Rodzinka Pucia wyrusza na wakacyjny wyjazd. Dla najmłodszych jest to wielka przygoda, gdyż po raz pierwszy będą nocować w kamperze. Bardzo podoba im się też to, że nie muszą wstawać rano do przedszkola i mogą spędzać czas z rodzicami na świeżym powietrzu. Mali czytelnicy mogą utożsamić się z bohaterami, przez co chętnie słuchają historii z życia rodzinki, która mogłaby mieszkać w sąsiedztwie.
“Pucio i ćwiczenia mówienia” opowiada o zimowych aktywnościach, więc jest to lektura idealna na kolejny sezon! Akcja dzieje się w górach, gdzie maluch spędza ferie u rodziny. Wspólnie spacerują, jeżdżą na sankach, uczą się jazdy na nartach. Poznajemy nowe postaci oraz przygody chłopca. Książeczka zainteresuje najmłodszych tematyką zabawy na świeżym powietrzu i skłoni do planowania zimowych miesięcy. W trakcie takiej rozmowy można wykorzystać ćwiczenia, znajdujące się na dole rozkładówki. W porównaniu do poprzednich części, ta zawiera bardziej rozbudowane dialogi i ma więcej elementów, które można wykorzystać do ćwiczeń.
Książeczki różnią się od siebie zasobem słownictwa, narracją oraz poziomem trudności. Charakterystyczny dla całej serii jest układ. Część główną stanowi tekst oraz ilustracje, autorstwa Joanny Kłos. Na dole rozkładówki znajdują się wyróżnione wyrazy. Każda książeczka skupia się na innych kompetencjach językowych. W najnowszej są zaznaczone głoski, które powinny już wymawiać dzieci w wieku 3-5 lat. W przeciwnym wypadku autorka zachęca rodziców, by zaprowadzili swoje dzieci do logopedy.
Marta Galewska-Kustra jest specjalistą od rozwoju mowy. We wstępie, kierowanym do rodziców, zawarła wiele cennych wskazówek oraz informację o tym, w jakich sytuacjach dziecko potrzebuje pomocy logopedycznej. Warto dodać, że rolą rodzica jest czujna obserwacja i zachęcanie dziecka do ćwiczeń, ale gdy dzieje się coś niepokojącego, należy udać się do logopedy, który rozwieje wszelkie wątpliwości lub udzieli profesjonalnej pomocy w prawidłowym rozwoju mowy.
Razem z Puciem dzieci poznają świat, uczą się ładnie mówić i zdobywają nowe umiejętności językowe. Książki są przeznaczone dla dzieci już od 2,5 lat. Ćwiczenia nie są męczące i zniechęcające. Przeciwnie, nauka odbywa się przy okazji miłej zabawy. Historie przedstawione w opowiadaniach są mądre i niebanalne. Jednocześnie fabuła nie jest skomplikowana, dlatego dzieci nie powinny pogubić się w biegu wydarzeń. Najmłodsi czytelnicy mogą utożsamić się z Puciem lub jego rodzeństwem, przez co mogą poczuć się jak bohaterowie bajki! Co ciekawe, Pucio rośnie razem z czytelnikami – im nowsza książeczka, tym chłopiec jest starszy! Ta seria jest rewelacyjnym narzędziem i pomocą, którą można wykorzystać na różne sposoby. Autorka sugeruje we wprowadzeniu kilka wskazówek, ale ostateczne wykorzystanie zależy od kreatywności rodziców i dzieci!
Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków znajdziesz w księgarni Nieprzeczytane.pl – TU
Książkę Pucio i ćwiczenia z mówienia znajdziesz TU
Dziękuję Ci za przeczytanie tego wpisu – spędziłam mnóstwo czasu, tworząc go dla Ciebie.
Będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie znak! 🙂
- Nie zapomnij zostawić po sobie komentarza – Twoje wnioski, przemyślenia i uwagi są dla mnie niezwykle cenne.
- Podziel się linkiem do tego wpisu – jeśli to, co napisałam jest dla Ciebie pomocne, interesujące lub poruszające, daj znać o nim znajomych i prześlij go dalej. Będzie to dla mnie znakomita nagroda za mój poświęcony czas.
3 komentarze
Jasne że znamy
bardzo fajne książeczki 🙂
Znamy i uwielbiamy